Aksamitník


Litujeme, ale v kategorii Aksamitník se nenalézá žádné zboží.
Zkuste své hledání začít na úvodní straně.

Aksamítník nebo afrikán (afrikána) jek se aksamitníku také někdy říká patří mezi časté letničky našich zahrad. Původně pohází z jižní Ameriky. V přírodě existjuje přes 30 druhů, který byly dále vyšlechtěny.

Vhodné jako letnička do polostínu i na přímé slunce ( i na extrémně slunné a teplé stanoviště) . Dobře se jí bude dařit i v truhlíku na balkoně. Aksamitníku se přezdívá afrikána.

Na pěstování je aksamitník zcela nenáročný. Nejlépe si rosliny předpěstujeme ze semen od začátku února, ven můžeme vysazovat až si jsme jisti, že nepříjdou mrazíky. Některé druhy mohou byt až nepříjemně aromatické (smrdí) . Rostlina bohatě kvete celé léto až do prvních mrazíků. Odkvetlé květy se doporučuje zaštipovat a tím podpoříme nástup dalších květů. Rostliny nejsou náročné na půdu. Příležitostně můžete použít umělá hnojiva.

Aksamitník ve vhodný jako ekologický odpuzovač půdních háďátek. Může se pěstovat i mezi záhony s kořenovou zeleninou atd. Pro tento způsob ochrany roslin nabízíme i speciální odrůdu.

V našem eshopu si můžete vybírat ze tří základních druhů aksamitníku:

  • Aksamitník drobnokvětý (drobnolistý) (též nízká afrikána), rostlina drobných lístků i květů, maximální vzrůst je okolo 30 cm
  • Aksamitník rozkladitý, charakteristický většími květy a vzrůst okolo 20 cm
  • Aksamitník vzpřímený, vhodný do váz výška od 25 do 80 cm