Dobromysl

Nejprodávanější v kategorii Dobromysl

NOBILIS TILIA Éterický olej Oregano-Dobromysl Více informací NOBILIS TILIA Éterický olej Oregano-Dobromysl NOBILIS TILIA Éterický olej Oreganum-Dobromysl antiseptický olej na infekce dýchacích cest, záněty tenkého a tlustého střeva, hltanu, ledvin, močového měchýře, mízních uzlin a nervů, je účinný proti parazitům, při astenii a nervové únavě Popis: Sladce peprnná bylinná vůně. Antiseptický olej na infekce dýchacích cest, záněty tenkého a tlustého střeva, hltanu, ledvin, močového měchýře, mízních uzlin a nervů, je účinný proti parazitům, při astenii a nervové únavě. Použití: Při od 204

Dobromysl obecná (Origanum vulgare L), droga obsahuje především silici (0,15-0,5% - někdy až 1,5%), kde podstatné složky tvoří tymol (10%), cymol, karvakrol a jiné terpeny (droga s vyšším obsahem tymolu se považuje za cennější), potom třísloviny (do 8%) a jiné fenoly, hořčiny a také flavonoidy (glykosidy luteolinu, apigeninu aj.), dále minerální látky a pryskyřici.

Aromatická silice zvyšuje účinnost trávicích enzymů (podporuje trávení), spasmolyticky působí na hladké svalstvo trávicích cest (uvolňuje křeče). Zlepšení chuti k jídlu napomáhají i hořčiny (podporují i činnost různých tělních žláz). Příznivé působení silice při dyspepsiích s křečemi potencuje i tříslovina, která je účinná také antisepticky a adstringentně. Droga se používá při nechutenství a plynatosti. Silice spasmolyticky působí na svalovinu dělohy, čímž tlumí menstruační bolesti. Silice má povzbuzující a euforizující (později ve větších dávkách narkotický) vliv na CNS. Obsah tymolu a silice zvyšuje sekreci sliznic dýchacích cest a vyvolává spasmolytický účinek, hlavně při křečovitém, dlouhotrvajícím, úporném a suchém kašli, ev. spojeném se zánětem pohrudnice. Droga působí mírně antisepticky (desinfekčně) a expektoračně. Tato příjemná aromatická droga se přidává jako korigens vůně do rozličných čajovin.