Guarana


Litujeme, ale v kategorii Guarana se nenalézá žádné zboží.
Zkuste své hledání začít na úvodní straně.

Guarana je popínavá, dřevnatá rostlina, která pochází z povodí Amazonky. Vyskytuje se přirozeně v blízkosti měst Maués a Parintins a v jiných částech státu Amazonas. Ale pravdou je, že se guarana pěstuje i v jiných brazilských státech, jako jsou Pará, Goiás a Mato Grosso.

Rostlina dosahuje výšky deseti metrů. Na jejích tmavých větvích jsou oválné listy s pilovitým okrajem a hrozny květů na krátkých stoncích. Po třech letech keř začíná během ledna a února přinášet plody. Na pětiletém keři se může urodit kolem tří kilogramů plodů. Plod guarany je veliký asi jako bobule vína a obsahuje jedno až dvě hladká semena. Plod je nahoře ostře červený a dole žlutý.

Při zpracování guarany se plod namočí, aby se oddělilo dužnaté osemení. Semena se potom promyjí, usuší, opraží a umelou na prášek. Tento prášek, který obsahuje kofein, se smísí s vodou nebo případně s kakaem a maniokem. Než se s těmito plody seznámili brazilští kolonizátoři, už dávno si jich cenili indiáni. Když chtěli vyrobit kvalitní nápoj, pečlivě vybírali pouze zralé plody, mezi nimi žádné zelené nebo zkvašené. Semena potom rozdrtili, smíchali s vodou a vytvořili těsto. Z toho udělali tyčky o průměru dva a půl centimetru, dlouhé asi patnáct centimetrů. Tyčky vysušili, až byly tvrdé jako kámen -byla to jedna z prvních forem konzervace jídla v horkém a vlhkém podnebí. Suché tyčky guarany potom indiáni nastrouhali na patrové kosti obrovské ryby, která se jmenuje arapaima velká. Získaný prášek se přidával do vody nebo ovocné šťávy.

Brazilští indiáni si tento nápoj cenili pro jeho léčebný účinek. Medicinmani nemocným lidem běžně předepisovali různé formy nápojů z guarany proti únavě. Kolem roku 1816 se guarana dostala do Francie. V roce 1826 se německý botanik Karl von Martius postaral o to, aby jeho bratr Theodore provedl první chemickou analýzu tohoto ovoce. Guarana se však v Evropě používala jen omezeně, protože terapeuti se domnívali, že místo guarany lze použít levnější produkty. V Brazílii však stále více lidí pokládalo guaranu za všelék. V roce 1905 brazilský lékař Luis Pereira Barreto chválil jako dobrodince lidstva toho člověka, který jako první ochutnal guaranu a povšiml si jejích dobrých účinků.

Zastánci nápoje z guarany soudí, že to není pouze osvěžující životabudič, ale že také uklidňuje srdce a je účinným lékem proti kornatění tepen -ateroskleróze. Tvrdí se, že tento nápoj pomáhá léčit nejen průjem, úplavici a migrénu, ale i neuralgii, tedy nervovou bolest. Guarana může být podle některých odborníků výborným lékem proti migréně. Na více případech bylo prokázáno, že často působí i tam, kde syntetické přípravky na bázi kofeinu, například dražé Ergofein, vůbec nezabírají. S touto drogou je však třeba zacházet jako s ostatními, které obsahují kofein, tedy platí zásada -méně znamená více.