DEMETER

Certifikace DEMETER je udělována po splnění řady kritérií ještě nad rámec ekologického zemědělství. Užívání této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami, které dohlíží na celý proces od kontroly půdy, přes pěstování rostlin a plodin, kontrolu surovin, šetrné zpracování přírodních surovin pro výrobu kosmetiky, ruční produkci samotných kosmetických produktů, využití pouze šetrných a recyklovatelných obalů až po ochranu přírody a přírodních zdrojů během celého procesu zpracování surovin a výroby biodynamické kosmetiky.

Kdybychom měli jít do detailů, měli bychom materiálů na celodenní přednášku, kde by bylo možné představit rozdíly mezi komerční kosmetikou, obecnou bio kosmetikou a biodynamickou kosmetikou s certifikací Demeter, mezi jejichž výrobci je dieNikolai bezkonkurenční jedničkou.

 • Přírodní složení produktů
  V kosmetice nenajdete tyto látky: minerální oleje, látky na bázi ropy, benzen, hexan, fenoly, propylenglykol, butylenglykol, EDTA, DTPA, APEO, LAS-MES, halogenovaná rozpouštědla, části nebo tkáně mrtvých zvířat, či jakékoliv karcinogenní látky, ani žádné syntetické zvýrazňovače chuti, barvy či vůně.
 • Biodynamické zemědělství
  Minimálně 90% kosmetického výrobku musí tvořit suroviny biodynamického zemědělství.
 • Netestováno na zvířatech
  Produkty nejsou v žádném případě testovány na zvířatech.
 • Ochrana přírody
  Nejen během produkce a zpracování, ale i u obalů ani jiných součástech produktu nesmí být např. žádným způsobem využívány dřeviny vypěstované na jiném kontinentě (např. dřevo tropických dřevin). Důraz je kladen na maximálně efektivní a udržitelný způsob balení produktu (pro balení výrobku je např. zakázáno použití chlóru).
 • GMO Free
  Produkty s certifikací Demeter neobsahují žádné GMO (geneticky modifikované organismy).

 

„Praotcem“ certifikace Demeter je rakouský doktor a filozof Rudolf Steiner – všiml si, že rostliny mají více síly a živin v závislosti, kdy a jak se sbírají a jaká hnojiva se používají. Proto od roku 1924 přednášel a rozšiřoval tento koncept biodynamického zemědělství. Jeho principy poté úspěšně testovala řada zemědělců a farmářů po celém světě a v roce 1928 vznikla oficiálně certifikace Demeter a šířila se do dalších států. Nejde jen o ekologické a udržitelné hospodaření v souladu s přírodou, ale s celým vesmírem. Výsadba, sklizeň i následné zpracování se orientuje dle znalostí zákonů přírody a optimálního postavení měsíce, slunce i hvězd tak, aby rostliny v sobě obsahovaly co nejvíce účinných látek.