Epsomská sůl

Epsomská sůl je oblíbeným přírodním léčivem na řadu nemocní a neduhů. Lidé jí často používají pro úlevu od různých zdravotních problémů, jako jsou například namožené svaly nebo stres. Někteří jí také používají jako projímadlo. Použití Epsomské soli je velmi snadné a navíc se jedná o cenově dostupnou látku, která při správném použití prakticky nemá nežádoucí účinky.

Do našeho sortimentu nyní přibyla Emsomská sůl od výrobce ALLNATURE. Můžete ji zakoupit i s různými parfemacemi a to : dubová kůra, heřmánek, máta, levandule a mateřídouška

 

epsomska_sul_komplet1112.jpg    

Co je epsomská sůl?

Chemický název epsomské soli je síran hořečnatý. To znamená, že epsomská sůl obsahuje ve své struktuře hořčík, síru a kyslík.

Svůj název získala od města Epsom v hrabství Surrey v Anglii, kde byla poprvé objevena.

Navzdory svému názvu je epsomská sůl úplně jinou sloučeninou než obyčejná kuchyňská sůl, kterou používáme pro dochucení pokrmů. Slovo sůl v názvu je odvozeno od chemické struktury (v chemii slovem sůl označujeme chemicky neutrální látku, která obsahuje jak kladně nabité částice - kationty, tak záporně nabité částice - anionty, které dohromady vytváří látku s nulovým nábojem - tedy elektricky neutrální. Soli jsou odvozeny od kyselin a mohou být buď bezkyslíkaté, tedy neobsahující kyslík - například sulfid zinečnatý, nebo kyslíkaté, tedy s obsahem kyslíku - například síran měďnatý nebo síran hořečnatý, což je správný chemický název pro epsomskou sůl).

Epsomská sůl vypadá na první pohled velmi podobně jako kuchyňská sůl a lidé jí často používají do koupele (tedy jako normální koupelovou sůl).

Přestože vzhledově je epsomská sůl velmi podobná kuchyňské soli, její chuť se od kuchyňské soli značně liší. Epsomská sůl je totiž velmi hořká a prakticky nepoživatelná. 

Někteří lidé se pokoušejí epsomskou sůl konzumovat po rozpuštění ve vodě (a následně směs vypít jako běžný nápoj). Ovšem vzhledem k tomu, že epsomská sůl opravdu není chutná, do jídel jí rozhodně nepřidávejte.

Existuje řada různých způsobů jak vyrobit epsomskou sůl a lze jí také koupit v řadě různých balení. Z chemického hlediska je ale epsomská sůl stále jedna a tatáž sloučenina - tedy síran hořečnatý. A mělo by být prakticky jedno, jakou epsomskou sůl si koupíte, protože účinná látka by měla být všude stejná. 

Lidé epsomskou sůl již po staletí používají jako projímadlo (k léčbě zácpy), jako prostředek k léčbě nespavosti a fibromyalgie (bolesti svalů).

Bohužel ale přínos epsomské soli v léčbě těchto onemocnění není dostatečně ověřen kvalitními odbornými studiemi, a tak je její použití v této oblasti založeno spíše na určité empirické zkušenosti lidí než na vědeckém bádání.

Pozitivní účinky epsomské soli jsou obvykle připisovány hořčíku, kterého má většina lidí naprostý nedostatek.

Léčivé účinky Epsomské soli

Řada lidí, včetně lékařů nedá na Epsomskou sůl dopustit a doporučuje její používání jako přírodního (alternativního) způsobu léčby řady onemocnění. Pojďme se nyní společně podívat na to, při kterých onemocněních může být použití Epsomské soli vhodné.

Zlepšení vstřebávání hořčíku a zvýšení jeho koncentrace v organizmu

Hořčík je z hlediska množství druhým nejvýznamnějším minerálem v lidském těle, hned po vápníku.

Podílí se na více než 325 biochemických reakcích organizmu, které jsou důležité zejména pro správnou činnost srdce a nervové soustavy.

Většina lidí trpí nedostatkem hořčíku. A i když v potravě přijímáte hořčíku zdánlivě dostatek, látky jako fytáty a oxaláty, které jsou v některých potravinách rovněž obsaženy, mohou negativně ovlivnit vstřebávání hořčíku ve střevě 

Někteří lidé tvrdí, že Epsomská sůl zlepšuje vstřebávání hořčíku, pokud jí používáte jako přísadu do koupele, a to dokonce více, než když Epsomskou sůl budete konzumovat ústy.

Toto tvrzení je založeno na studii, které se zúčastnilo 19 lidí a při které bylo zjištěno, že po koupeli ve vodě s přísadou Epsomské soli, u 16 účastníků došlo ke zvýšení hladiny hořčíku v krvi 

Průměrná hladina hořčíku v krvi stoupla o 10 ppm, a to ihned po první solné koupeli. Pokud se účastníci studie ve vodě s přísadou Epsomské soli koupali i následujících 7 dnů, bylo průměrné zvýšení hladiny hořčíku v krvi mezi 105 a 141 ppm.

Přestože jsou výsledky této studie docela slibné, je nutné brát je trochu s rezervou, protože se jedná o jedinou studii, která byla v této oblasti provedena a má také některá omezení.

Je proto důležité provést další výzkum zaměřený na zjištění skutečné účinnosti Epsomské soli na zvyšování hladiny hořčíku v krvi.

Pomáhá při nespavosti a zmírňuje stres

Dostatečná hladina draslíku v organizmu je nutné pro kvalitní spánek a zvládání stresu. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že hořčík se podílí na tvorbě neuromediátorů, které navozují spánek a zmírňují stres

Hořčík také může pomáhat při tvorbě melatoninu, což je hormon, který navozuje spánek 

Nedostatek hořčíku může negativně ovlivnit kvalitu spánku a narušuje systém obrany proti stresu. Řada lidí tvrdí, že přidání Epsomské soli do koupele pomáhá tyto problémy řešit, protože se prostřednictvím pokožky dostane do organizmu více hořčíku.

Bohužel nemáme žádné oficiální odborné studie, které by prokázaly, zda je množství hořčíku vstřebaného skrz pokožku při koupelách v lázni s Epsomskou solí, opravdu dostatečné k tomu, aby pozitivně působilo na kvalitu spánku a snižování stresu.

Navíc mohou být údajné zklidňující účinky koupelí s Epsomskou solí způsobeny také celkovým uvolněním organizmu v důsledku horké koupele.

Pomáhá zlepšit trávení

Hořčík se velmi často používá k léčbě zažívacích problémů, jako je například zácpa.

Jeho přínos v léčbě zácpy spočívá v tom, že vtahuje vodu do střeva, což usnadňuje vyprazdňování 

Při léčbě zácpy se hořčík nejčastěji užívá ve formě citrátu nebo hydroxidu hořečnatého.

Nicméně se ukazuje, že i Epsomská sůl může pomoci při léčbě zácpy, i když to zatím není dostatečně potvrzeno odbornými studiemi. Nicméně některé zdravotnické organizace (například americká FDA) uvádí Epsomskou sůl v seznamu účinných a schválených laxativ.

Epsomskou sůl na léčbu zácpy si můžete koupit v lékárně a používejte jí přesně podle pokynů na obalu nebo dle pokynů lékaře či lékárníka. Užívá se rozpuštěná ve vodě.

Dávkování epsomské soli pro dospělé v případě léčby zácpy se obvykle pohybuje mezi 2 - 6 kávovými lžičkami (10 - 30 g) Epsomské soli na 250 ml vody. Po rozpuštění je nutné roztok okamžitě vypít. Laxativní účinky epsomské soli se obvykle projeví v rozmezí 30 minut až 6 hodin.

Zlepšení výkonnosti při cvičení a urychlení regenerace

Někteří odborníci tvrdí, že koupele v lázni s Epsomskou solí pomáhají snížit otok svalů a přináší úlevu od křečí, což jsou důležité faktory ovlivňující výkonnost při cvičení a následnou regeneraci.

Stejně jako v případě účinků na trávicí systém, jsou léčivé účinky Epsomské soli na bolest svalů a úlevu od křečí připisovány hořčíku. Je dobře známým faktem, že dostatek hořčíku pozitivně ovlivňuje metabolizmus, zejména pak využívání (utilizaci) glukózy a kyseliny mléčné 

U sportovců je nedostatek hořčíku velice častým problémem, a proto jim lékaři často doporučují doplňovat hladinu hořčíku s pomocí vhodných doplňků stravy.

Přestože je hořčík pro cvičení a sportovní aktivity velmi důležitý, není pozitivní vliv Epsomské soli v této oblasti dostatečně vědecky ověřen. Proto je nutné přínos Epsomské soli v této oblasti brát s rezervou.

Zmírnění bolesti a otoků

Dalším častým tvrzením laiků i odborníků je, že Epsomská sůl pomáhá zmírňovat bolest a otoky.

Řada lidí potvrzuje, že koupele s přídavkem Epsomské soli pomáhají ulevit or příznaků fibromyalgie a artritidy.

A stejně jako v předchozích případech jsou tyto pozitivní účinky připisovány hořčíku, protože většina lidí s fibromyalgií a artritidou trpí jeho nedostatkem.

Jedna studie, které se zúčastnilo 15 žen trpících fibromyalgií, potvrdila, že aplikace chloridu hořečnatého na kůži může zmírnit projevy fibromaylgie 

Účastnice studie si roztok chloridu hořečnatého aplikovai na dolní končetiny, a to každý den po dobu 4 týdnů. Po použití tohoto roztoku ženy potvrdily, že méně trpí bolestí a napětím svalů a že došlo ke zlepšení kvality jejich života.

Přestože výsledky této studie mohou být slibné a signalizují určitý přínos hořčíku aplikovaného na pokožku (například ve formě Epsomské soli) v léčbě fibromyalgie a artritidy je nutné brát je s rezervou, protože tato oblast zatím není dostatečně probádána.

 

Bezpečnost a nežádoucí účinky Epsomské soli

Přestože je Epsomská sůl při správném používání a za normálních okolností bezpečnou látkou, může mít i některé nežádoucí účinky. To platí zejména v případě, kdy jí užíváte perorálně (ústy).

Protože síran hořečnatý má laxativní (projímavé) účinky, může jeho konzumace způsobit průjem, nadýmání a podráždění žaludku (nevolnost, apod.).

Pokud tedy Epsomskou sůl používáte jako laxativum, pamatujte na to, že je nutné pít dostatek vody, která může nežádoucí účinky zmírnit.

Navíc byste neměli překračovat doporučené denní dávky bez souhlasu vašeho lékaře.

V souvislosti s předávkováním Epsomské soli byly také zaznamenány případy předávkování hořčíkem. To se projevuje nevolností, bolestí hlavy, pocitem motání hlavy a zčervenáním pokožky 

V extrémních případech může předávkování hořčíkem způsobit kardiovaskulární problémy, koma, paralýzu a smrt. Nicméně pokud budete užívat Epsomskou sůl či jiné zdroje hořčíku v dávkách doporučených lékařem nebo lékárníkem a budete pečlivě číst příbalové letáky, nemusíte se předávkování hořčíkem za normálních okolností bát

Pokud se u vás vyskytnou známky alergické reakce na hořčík nebo jiné výše uvedené závažné nežádoucí účinky, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Jak Epsomskou sůl používat?

Níže popisujeme několik nejběžnějších způsobů použití Epsomské soli.

Koupelová sůl

Nejčastěji se Epsomská sůl používá jako koupelová sůl (tedy jako přísada do koupele).

Lázeň s Epsomskou solí si připravíte takto:

Do vany s vodou v množství, které zakryje vaše tělo přidejte 475 ml Epsomské soli, nechte rozpustit a následně se do lázně ponořte (s výjimkou hlavy) na 15 minut.

Pokud chcete Epsomskou sůl rozpustit rychleji, nasypte jí pod tekoucí vodu.

Kosmetika

Epsomskou sůl můžete používat také v kosmetických přípravcích na kůži a na vlasy.

Jednou z možností je použít Epsomskou sůl jako peeling. Nasypte si trochu Epsomské soli do dlaně, lehce navhlčete a vmasírujte do kůže.

Někteří lidé používají Epsomskou sůl také jako doplňek k pleťové vodě, protože údajně pomáhá vyčistit póry.

Nejprve si nalijte trochu pleťové vody do malé misky nebo do hrsti, přidejte 1/2 kávové lžičky (2,5 g) Epsomské soli, nechte rozpustit a vmasírujte do pokožky.

Epsomskou sůl můžete také přidat do vlasového kondicionéru. Tím vaše vlasy získají větší objem. Stačí smíchat stejné množství vlasového kondicionéru s Epsomskou solí, nanést na vlasy a nechat působit 20 minut. Poté vlasy opláchněte čistou vodou.

Výše uvedené způsoby použití Epsomské soli jsou založeny pouze na zkušenostech obyčejných lidí a nejsou podpořeny ani ověřeny žádnými vědeckými a odbornými studiemi. Proto je potřeba brát je s rezervou a uvědomit si, že na každého Epsomská sůl působí jinak a u někoho se žádný přínos či pozitivní vliv nemusí projevit.

Laxativum (projímadlo)

Epsomskou sůl můžete užívat per os (ústy) buď jako doplněk stravy s obsahem hořčíku nebo jako projímadlo.

Maximální doporučená dávka pro dospělé je obvykle 2 - 6 kávových lžiček (10 - 30 g) Epsomské soli na den (nutné užívat v souladu s doporučením výrobce a lékaře - většinou po rozpuštění ve vodě jako nápoj).

Pro děti je maximální denní doporučená dávka Epsomské soli 5 - 10 g (1 - 2 kávové lžičky).

Pokud potřebujete přesnější informace o dávkování nebo potřebujete dávky zvýšit, poraďte se s vaším lékařem. Bez souhlasu lékaře nikdy nepřekračujte maximální denní dávku Epsomské soli uvedenou v příbalovém letáku k zakoupenému přípravku. Jinak může dojít k otravě síranem hořečnatým (předávkování hořčíkem) se všemi negativními projevy.

Pokud užíváte Epsomskou sůl ústy poprvé, začněte pomalu. Nejprve zkuste 1 - 2 kávové lžičky (5 - 10 g) a postupně dávky zvyšujte.

Uvědomte si, že každý člověk je originál a každý z nás potřebuje pro správné fungování různé množství hořčíku. Některým postačí mnohem menší dávky Epsomské soli než je maximální doporučení denní dávka, zatímco jiní budou muset užívat Epsomské soli více, aby se pozitivní účinky projevily. Nikdy ale nepřekračujte maximální denní doporučenou dávku!

Pokud chcete Epsomskou sůl konzumovat ústy, kupte si pouze čistou Epsomskou sůl bez přísad (vůní, barviv, apod.).