Vlastnosti pleťových olejů podle čínské medicíny

Komedogenní vs. nekomedogenní oleje

U rostlinných olejů, ale i u ostatních látek, které se přidávají do kosmetických přípravků, lze sledovat, jak moc je pravděpodobné, že způsobí ucpávání pórů. Tato vlastnost se hodnotí na škále od 0 (neucpává póry) do 5 (velmi pravděpodobně ucpe póry).

 

Pro pleť se sklonem k akné byste si měli vybrat pleťový olej s hodnocením 0 až 2 a vyhýbat se těm s vyšším číslem než 3.

  • Do skupiny 0 patří: arganový, konopný, saflorový, slunečnicový olej a bambucké máslo.
  • Do skupiny 1 patří: měsíčkový, nimbový, šípkový, rakytníkový, řepkový olej, olej z hroznových jader a z lískových oříšků.
  • Do skupiny 2 patří: mandlový, avokádový, pupalkový, sezamový, baobabový, brutnákový, jojobový, olivový, dýňový a tamanu olej, olej z meruňkových jader
  • Skupina 3 -5: lněný, kokosový olej, olej z pšeničných klíčků, kakaové máslo, kokosové máslo

 

Vlastnosti pleťových olejů podle čínské medicíny

Podle čínské medicíny vzniká v důsledku přílišného horka a vlhka v těle. Horko a vlhko může vznikat jednak u lidí, kteří patří k tzv. horkému typu, ale také u lidí, kteří patří do skupiny studeného a nedostatečného typu, protože mají pomalé trávení, které tělo musí kompenzovat, což se projeví právě na pleti. Při volbě olejů tak můžete také brát v potaz, jestli má olej spíše chladivé nebo zahřívací účinky. Vycházejte z toho, jestli tíhnete k tomu, že je vám častěji horko nebo zima. V kombinaci s typem pokožky se pak rozhodněte mezi následujícími druhy pleťových olejů:

  • Horko a mastná pleť: olej z hroznových jader, jojobový olej
  • Studená a suchá pleť: sezamový olej, olej z meruňkových jader
  • Studená a mastná: kokosový olej – suchý, teplý, lehký olej. Není ale vhodný, pokud je akné stále aktivní a zanícené, zvýšil by zánět.

Nejlepší pleťový olej pro péči o pleť s akné

Nejlepší pleťový olej pro pleť s akné je jojobový, saflorový nebo konopný, pokud máte spíše mastnější pleť, a arganový olej, pokud je vaše pleť spíše sušší.

Správně zvolený pleťový olej poznáte podle toho, že se dobře vstřebává – olej by se měl do pokožky úplně vstřebat. Neměl by na kůži zůstat „sedět“. Pokud tomu tak je, tak jste vybrali buď nevhodný olej, nebo vaše pleť vůbec hydratovat nepotřebuje – ne všechny typy pleti potřebují externí péči.

Jak poznat kvalitní pleťový olej?

Při vybírání olejů dbejte na to, aby to byl 100% olej, za studena lisovaný, ideálně s nějakým druhem bio certifikace nebo v bio kvalitě. Není nutné olej kupovat v oddělení kosmetiky, podívejte se i mezi potraviny J

Srovnání pleťových olejů

Olej SPF Komedogenní Typ pleti Vlastnosti
Arganový   0 suchá proti akné a jizvám
Konopný 6 0 mastná proti akné a jizvám
Saflorový   0 mastná chladivý
Bambucké máslo 3 – 6 0 suchá  
Slunečnicový   0 mastná  
Z hroznových jader   1 mastná chladivý, čistící
Z lískových oříšků   1 suchá  
Nimbový   1   proti jizvám
Šípkový   1 mastná  
Mandlový 5 2 smíšená zahřívací
Meruňková jádra   2 smíšená zahřívací
Brutnákový   2 mastná  
Jojobový 4 2 mastná chladivý, proti akné a jizvám
Olivový 2 – 8 2 suchá  
Avokádo 4 – 10 2 suchá chladivý
Pupalkový   2 mastná čistící, vyrovnává hormony, proti jizvám
Sezamový 4 2 smíšená zahřívací
Kokosový 2 – 8 4 suchá zahřívací
Kakaové máslo   4 suchá  
Lněný olej   4    
Z pšeničných klíčků 20 5    
Kokosové máslo   4