Podběl


Litujeme, ale v kategorii Podběl se nenalézá žádné zboží.
Zkuste své hledání začít na úvodní straně.

Podběl lékařský je velice známou bylinou v našich krajích a jeho použití pro léčebné účely má u nás dlouhou tradici. Je to nenáročná rostlina, která se vyskytuje nejen v Evropě, ale i v některých částech Afriky a Asie. U nás ho najdeme jak v nížinách, tak v podhůří a na horách, rád osidluje stráně, příkopy, navážky, železniční náspy, louky a pod., kde ho často najdeme v celých velkých skupinách.

Ze sušených květů se připravuje čaj pro léčbu kašle a dalších respiračních potíží, především zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat usazený sekret a potlačuje zánět, tím usnadňuje odkašlávání a urychluje léčení. Sušená droga se užívá ve formě čaje buď samotná, nebo ve směsi např. s květem černého bezu a divizny, listem jitrocele a dalších. V lékárně můžeme zakoupit také takzvaný průduškový čaj nebo jiné, porcované či sypané bylinné směsi na léčbu kašle, kde je podběl často zastoupen.
Protizánětlivých účinků podbělu lze využít také při bolesti v krku nebo při zánětech dásní. V takovém případě nálev nebo odvar používáme jako kloktadlo.
Listy podbělu mají velice podobné účinky jako květy, své uplatnění však nacházejí spíše při vnějším užití. Dříve se z podrcených listů dělaly obklady na prsa pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění. Také při revmatických bolestech se aplikoval zábal z listů na postižené klouby. Dále se z odvaru z listů připravovaly koupele a zábaly na kůži při ekzémech, zánětech a vyrážkách nebo při zánětech žil.