Tůje

NOBILIS TILIA Sérum Túje Více informací Akce CPK bio NOBILIS TILIA Sérum Túje NOBILIS TILIA Sérum TÚJE svěží jehličnatá vůně popis: Sérum je vhodné na pleť s nedostatečnou funkcí lymfatického oběhu. Odtok tkáňového moku (lymfy) je zpomalen a dochází k jeho nadměrnému městnání v pokožce. Zevně jsou patrné mírné otoky, zvýšené napětí a zvětšené póry. Při pravidelné aplikaci Séra Túje dochází ke zlepšení funkce lymfatického systému, zrychlenému odtoku a tím i k odplavení nežádoucích usazených látek, které vznikají při nedokonalých metabolických pochodech (nedokonalé od 194 -5%
ARGITAL Krém na žilky a hemoroidy s tújí a vilínem Více informací ICEA 24 hodin - zboží Vám doručíme do 24 hodin* ARGITAL Krém na žilky a hemoroidy s tújí a vilínem ÚčinkyKrém s thují a vilínem se doporučuje k ošetření a prevenci rozšířených cévek (metličky), křečových žil a hemeroidů. Aktivní složky podporují kre 460 od 437 -5%

Neopadavý, až 20 m vysoký strom nebo keř. Jeho borka je červenohnědá, odlupuje se v dlouhých a úzkých pruzích. Větévky jsou ploché, vějířovité, listy převážná šupinovité, jen mladé mohou být jehlicovité, všechny jsou přisedlé, pouze 2 až 4 mm dlouhé, bez kresby, často s nápadnými kulovitými až elipsoidními žlázkami. Drobné, vejčitě podlouhlé samičí šištice vyrůstají na koncích větévek, samčí šištice jsou kulovité a jsou sestaveny ze 3 až 6 párů semenných šupin, z nichž pouze střední nesou semena. Šišky jsou podlouhlé, asi 8 mm dlouhé, zprvu zelené, později hnědá a dřevnatějící, šupiny jsou na konci opatřeny drobnými hákovitými výrůstky. Šišky dozrávají v prvním roce. Kvete v IV až V.

V celé rostlině, nejvíce však v mladých výhonech a jehlicích, je přítomno 0,4 až 1 % silice sestávající z vysoce toxického thujonu, pinenu, fenchonu, borneolu, tanacetonu a esteru kyseliny octové. Dále je přítomen glykosid thujin (kvercitrin a pinipikrin), pryskyřice, cukr, třísloviny, kyselina thujigeninová, vosky, silice, kyselina citronová a jiné látky.
Za toxické účinky zeravu je zodpovědný thujon, jenž při dotyku dráždí pokožku, po požití způsobuje zvracení, krvavé průjmy, poškozuje ledviny a vyvolává překrvení malé pánve, důsledkem kterého může u těhotných žen dojít i k potratu. Při těžkých otravách se dostavují křeče, po kterých následuje celková ochablost a bezvědomí, v nejtěžších případech v průběhu půl až několika dní přicházívá smrt.

Droga působí antirevmaticky, zmírňuje nervové záněty a neurastenie, působí antivirově, za prokázaný se v současnosti má i účinek protinádorový. Zevně se užívá při léčbě bradavic a polypů a působí i protiplísňově. V minulosti se zeravu užívalo jako poměrně účinného, ale také velmi nebezpečného abortiva. Protinádorového účinku zeravu lze v samoléčení jen těžko využít, neboť účinné množství drogy se v tomto případě blíží nebo dokonce překračuje hranici toxicity (takže hrozí těžké otravy, včetně závažného poškození ledvin!).
Připravuje se ve formě odvaru nebo tinktury. Odvar se vaří nejméně 15 minut (během vaření vytěká přinejmenším část toxických látek) a podává se v maximální dávce 5 polévkových lžic denně. Tinktura se užívá výhradně zevně.
POZOR: Protože se jedná o drogu značně toxickou, neměla by v žádném případě být užívána bez dozoru a doporučení odborníka. Zcela kontraindikována je pro těhotné a kojící ženy, pro děti a při chorobách ledvin.